Гортаючи сторінки життя…

Іван Васильович Малафіїк народився 10 жовтня 1940 року в с. Невір Любешівського району Волинської області в селянській родині : батько Василь Євтухович – тракторист-механізатор, мама Парасковія Іванівна – ланкова з вирощування і збору льону в місцевому колгоспі. В 1957 р. Іван Малафіїк закінчив Великоглушанську середню школу й розпочав трудову біографію вчителем фізичного виховання та ручної праці Невірської восьмирічної школи.

В 1959 р. молодий педагог став студентом фізико-математичного факультету Луцького педагогічного державного інституту. Після закінчення інституту в 1964 році був призваний до лав Радянської армії: служив у Центрі управління космічними польотами командиром відділення телевізійного зв’язку (Крим).
Після повернення з армії Іван Малафіїк продовжував розпочату педагогічну діяльність на посаді вчителя фізики Любешівської середньої школи Волинської області. В 1968–1978 рр. працював заступником директора школи, а з 1978 р. – призначений директором цієї школи, колектив якої нараховував понад тисячу учнів та 107 учителів. Здійснюючи керівництво навчально-виховною роботою школи, Іван Васильович проявив інтерес до проблеми методики викладання фізики в середній школі – почав працювати над матеріалами кандидатської дисертації. В 1985 р. під керівництвом к.пед.н., доц. Самсонової Ганни Василівни в Українському НДІП (м. Київ) директор Любешівської середньої школи – І.В. Малафіїк – захистив кандидатську дисертацію на тему «Підвищення ефективності шкільного експерименту з механіки у восьмому класі (системний підхід)».
Зважаючи на великий стаж педагогічної роботи шкільного вчителя та науковий ступінь кандидата педагогічних наук, ректорат тодішнього Рівненського державного педагогічного інституту ім. Д.З. Мануїльського запросив І.В. Малафіїка на посаду старшого викладача кафедри педагогіки і психології. А через рік – у 1987 р. (і до сьогоднішнього дня) – він очолив колектив цієї кафедри.
Впродовж 24-х років роботи на кафедрі професор І.В. Малафіїк веде лекційний та практичний курс «Педагогіка» на факультеті математики й інформатики. За цей час він розробив дві навчально-контролюючі комп’ютерні програми («Методи навчання та їх класифікація», «Принципи навчання») для студентів третіх курсів фізико-математичного факультету, які успішно використовує під час проведення практичних занять, а також в організації самостійної роботи студентів.
У 2007 р. І.В. Малафіїк захистив на спеціалізованій вченій раді Інституту педагогіки АПН України докторську дисертацію на тему «Теорія і методика формування системності знань у старшокласників» (науковий консультант академік АПН України С.У. Гончаренко). В 2008–2009 рр. рішенням ВАК України І.В. Малафіїку присвоєно звання професора. В 2009 р. президією ВАК України прийнято рішення про відкриття спеціалізованої вченої ради (К 47.053.01) із захисту кандидатських дисертацій зі спеціальності 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки (на базі Рівненського державного гуманітарного університету). Головою цієї ради призначений доктор педагогічних наук, професор І.В. Малафіїк.
Іван Васильович довго й плідно співпрацює з педагогічними колективами шкіл області та м. Рівного: Рівненською гуманітарною гімназією, ЗОШ № 13, 15, 18; Володимирецьким міським колегіумом, Сарненською гімназією. Так, у 1995 р. в Рівненській гуманітарній гімназії була створена й успішно працює творча група викладачів гімназії з проблемної теми «Системно-розвивальне навчання». В 2008–2009 рр. на кафедрі загальної педагогіки РДГУ з ініціативи проф. І.В. Малафіїка було створено лабораторію на громадських засадах «Сучасний урок». У 1995–1998 рр. Іван Васильович видав два експериментальні навчальні посібники «Фізика–9», за якими до сьогодні працює багато вчителів міста й області.
Професор І.В. Малафіїк на високому рівні забезпечує викладання навчальної дисципліни «Педагогіка вищої школи» для магістрів усіх факультетів університету, розробив власну систему самостійної роботи магістрантів, яку успішно застосовує останні п’ять років. У 2008–2009 рр. І.В. Малафіїк став учасником тренінгу «Основи освітніх вимірювань і оцінювання якості освіти» у м. Києві, який проводили професори з США, та отримав сертифікат, що дає змогу йому викладати цей навчальний курс на окремих факультетах університету.
Іван Васильович – автор однієї монографії, восьми навчально-методичних посібників для вчителів та студентів педагогічних спеціальностей, понад ста сорока наукових публікацій. Професор І.В. Малафіїк був опонентом на захисті однієї докторської та шести кандидатських дисертацій із педагогічних спеціальностей.
Іван Васильович – компетентний керівник структурного підрозділу університету – кафедри загальної і соціальної педагогіки та акмеології, де функціонує аспірантура та докторантура. Щорічно на кафедрі обговорюються та рекомендуються до захисту понад шість кандидатських та дві докторських дисертацій.
За високі наукові, професійні здобутки, відповідальне виконання посадових обов’язків і поширення педагогічних знань серед учительської громадськості міста й області І.В. Малафіїк був відзначений багатьма нагородами і знаком «Відмінник освіти», грамотою МОН України, дипломом «За перемогу в обласному конкурсі в номінації «Наукова плеяда» (2008 р.), почесними грамотами ректорату РДГУ. Він – почесний громадянин м. Рівного, учасником парламентських слухань про освіту у Верховній Раді (2010 р.), відзначений грошовою премією голови Рівненської ОДА. Колектив кафедри загальної і соціальної педагогіки та акмеології рекомендував кандидатуру професора, доктора педагогічних наук І.В. Малафіїка (2010 р.) до присвоєння звання «Заслужений працівник освіти».
Колеги-викладачі пишаються творчими здобутками свого керівника, глибоко поважають за людські якості та низько вклоняються за невичерпну життєву мудрість і зичать Івану Васильовичу великої наснаги, здоров’я, оптимізму й довгих літ життя.

Доцент кафедри загальної
і соціальної педагогіки та
акмеології, кандидат педагогічних
наук Л.П. Петрук

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>